Conferinţa internaţională privind rezultatele proiectului BRAINS

În zilele de 14 şi 15 decembrie a.c., la Hotel Sud se va desfăşura CONFERINŢA INTERNAŢIONALĂ PRIVIND REZULTATELE PROIECTULUI BRAINS (Studiu privind identitatea zonei de vecinătate româno-bulgare), la care va participa şi primarul Nicolae Barbu.

Proiectul are ca parteneri Academia de Studii Economice din Bucureşti, prin Centrul BRIE Giurgiu, şi Universitatea „Anghel Kancev” din Ruse, prin Centrul BRIE Ruse, şi îşi propune promovarea identităţii regiunilor de frontieră, specifică mediului economic, societăţii civile şi domeniului administraţiei publice. Prin acest proiect se doreşte constituirea unui fond informatic comun care să faciliteze colaborarea şi asocierea între instituţiile de profil din cele 16 unităţi administrativ – teritoriale din zona transfrontalieră (şapte judeţe din sudul României şi nouă districte din nordul Bulgariei), precum şi garantarea contribuţiei mediului academic la constituirea unei identităţi regionale şi dezvoltarea oportunităţilor din zonă.

În cadrul conferinţei internaţionale vor fi prezentate rezultatele proiectului şi documentele strategice editate:

· Cartea verde a politicii privind identitatea transfrontalieră româno-bulgară, ce conţine Modelul integrat de identitate RO-BUL-NA

· Recomandări privind branding-ul zonei de vecinătate româno-bulgare.

Persoanele juridice interesate să participe la eveniment sunt rugate să îşi anunţe prezenţa, contactând-o pe dna. Meca Ianca, şeful Serviciului Strategii, Proiecte, Cooperare Interregională din cadrul Primăriei Giurgiu, la tel.: 0737524490.

Programul lucrarilor conferintei internationale privind rezultatele proiectului Brains (Agenda desfasurarii lucrarilor)

Ultima modificare: 13.12.2012 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Situaţia cererilor depuse de giurgiuveni pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţei